Полова дисфория

Половата дисфория е състояние, при което човек изпитва дискомфорт или дистрес поради несъответствие между биологичния му пол и половата му идентичност. Юноши и възрастни с полова дисфория изпитват силно и постоянно чувство на разрив между себеопределението си за пол и биологичния им пол. Тези негативни преживявания са  придружени от значим стрес и затруднения в ежедневието, свързани с неприязън към собствените анатомични или социални полови характеристики и копнеж да се притежават различни полови характеристики. 

Съвременни проучвания в областта предполагат, че половата дисфория се развива рано в живота, въпреки че децата и юношите може да нямат необходимия изказ за да разберат или опишат чувствата си като дисфория. Ранните признаци на полова дисфория може да са леки в началото, но нарастват с възрастта,  продължават през детството и до зряла възраст. Възрастните с полова дисфория могат да се усещат в капан в тяло, което не съответства на тяхната полова идентичност. Те могат да се чувстват нещастни, че не отговарят на обществените очаквания, че живеят според своя анатомичен пол, а не по пола, за който се чувстват. При някои възниква и непреодолимо желание да се променят или да се отърват от физическите признаци на биологичния си пол.

При децата някои от симптомите, които могат да наведат близките към тази диагноза, са свързани с настояване за принадлежност към другия пол, повече приятели от пола, към който се причисляват, отхвърляне на дрехи и играчки, които са характерни за момичета или за момчета, отказ да уринира по начинът, характерен за мъжкия или женския пол, чувство на сериозен дискомфорт от промените, които настъпват в тялото през пубертета. 

При тинейджърите и възрастните някои от характерните симптоми са свързани с общо или екстремно усещане за телесен дискомфорт, липса на саморазпознаване (нечувстване на връзка с човека в огледалото), убеденост, че полът не съответства на физическите характеристики на тялото им, чувство на срам от половите им органи, желание за премахване на гениталиите и други полови белези.

Половата дисфория причинява сериозни проблеми, включително дистрес, тревожност и депресия, хранителни разстройства, злоупотреба със субстанции. Други усложнения, които хората с полова дисфория могат да изпитат, включват дискриминация и виктимизация (стават жертва на тормоз). Депресията, тъгата и тревожността могат да доведат до самонараняване, като и желание и опити за самоубийство.

Някои хора могат да се опитат да потиснат чувствата си и да живеят живота на своя биологичен пол. Повечето обаче не са в състояние да понесат това, тъй като за тях чувството за несъответствие става непоносимо.

Терапията в Клиниката е фокусирана върху това да помогне на клиенти с полова дисфория да намерят облекчение от недоволството и тревожността, и да се учат да се справят с тези чувства по здравословен, утвърждаващ начин. 

Целта на психотерапията, която предлагаме, не е насочена към промяна на това към кой пол се причислява клиентът, а към преодоляване на стреса и дискомфорта, предизвикани от несъотвествието на физическите характеристики с вътрешното усещане за полова принадлежност. Предлагаме терапия, която да помогне за смекчаване на възможните ефекти от половата дисфория, и подкрепа за близките и членовете на семейството относно предизвикателствата, през които преминават. 

Терапията може да включва индивидуална психотерапия или групи за подкрепа за членовете на семейството, съпрузи или близки на хора, страдащи от полова дисфория. Осигуряват се и възможности за среща с хора, които са преминали успешно през този преход.