Нормално е човек понякога да бъде тревожен, да се безпокои за някой, нещо или за себе си повече от обичайното, особено в реално опасна житейска ситуация. Появата на неприемливи мисли в моменти на пренатовареност, влошени взаимоотношения или труден период също не е необичайна. По правило тези мисли преминават сравнително бързо.
Има ситуации обаче, в които неприемливите мисли остават в ума ни, стават интузивни и натрапливи, превръщат се в обсесии. Те довеждат до покачване на вътрешното напрежение и състояние на постоянна тревога, с които не можем да се справим.
Несъзнавано или съзнавано започваме да търсим начин за връщане на предишнито спокойствие, често извършвайки някакво натрапливо действие, свързано със страха. В началото такова действие за кратко премахва тревожността, но в последствие тревогата се активира отново. Това налага извършване на същото успокояващо действие, с повече повторения за постигане на същия ефект, докато не достигнем етапа, в който нямаме избор да не извършим успокояващия ритуал. Такова действие, осъществено по силата на вътрешна принуда, в отговор на натраплива мисъл, наричаме компулсия.
Влизайки в този порочен кръг, денят ни започва да се стеснява, нито близките и семейството, нито приятелите, нито работния ангажимент имат значение. Значение има само ритуалът, който ни е обсебил. Човек осъзнава абсурдността на ситуацията, но няма нито сили, нито смелост да се противопостави, чувства се безкрайно изморен и несвободен.
В такива ситуации говорим за наличие на обсесивно-компулсивно разстройство. То засяга не само човека, страдащ от него, то става проблем на близките, приятелите, колегите и семейството.
Ако разпознавате подобно поведение у себе си или Ваш близък, потърсете професионална помощ в Клиника Канчелов.
Екип от лекари и терапевти с дългогодишен опит в лечението на обсесивновно-компулсивно разстройство ще Ви посрещнат в атмосфера на доверие, зачитане и професионално отношение и ще Ви съпътстват по пътя на освобождоване от страданието.Панически състояния