Гещалт терапията предлага подход, основан на опита и ориентиран към настоящите преживявания (тук и сега) на клиента. Фокусът на терапевтичната работа е върху развитието на доверието, че вътре в нас съществува положителен, любящ и творчески човешки потенциал, който, ако е достатъчно развит, започва да процъфтява и създава реалността, вместо да я преживяват пасивно страдайки.
Тя насърчава пациента да открие собствен смисъл, да поставя собствени цели и да прави собствени избори. Според нея емоционалните разстройства се причиняват главно от „трябва“ като нагласа към живота, обсебеност от мисли вместо от действия, отказ да се живее в настоящето, концентриране върху миналото или бъдещето, реформиране на себе си или другите вместо приемане на себе си такъв, какъвто си, отказ да се поеме отговорност за собствените решения.
Основна характеристика на гещалт психотерапията се състои в работния модел, който се основава главно на опита, както в разбирането на проблемите на клиента, така и в изследването и откриването на възможните решения. По този начин клиентите се свързват по-пълноценно със себе си и своя вътрешен свят, преживявайки по-ясно какво желаят, чувстват и възприемат, като постепенно стават способни да се движат в света с по-голяма увереност.
Гещалт е холистична теория. Тя разглеждат индивида като съчетание от физическо тяло, мисли и емоции. И работи с трите, като целта е да постигане на хармония между тях. Може да се каже, че това са трите нива на работа в гещалт терапията.